A világban megtermelt négymilliárd tonna élelmiszernek a fele a kukában landol – derül ki egy brit felmérésből. Alacsony az élelmiszer erkölcsi értéke.
Cseh Balázs, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület (MÉE) elnöke elmondta, Magyarországon háztartásonként száz kiló élelmiszer-hulladék jut a szemetesbe. Bár a fogalom meglehetősen tág; a bontatlan konzervtől kezdve a krumplihéjig beletartozik minden olyan étel, amelyik bekerült az élelmiszerláncba, de nem fogyasztottak el.
– Sokan a bevásárlásaikat nem tervezik meg, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem nézik meg milyen, lassacskán lejáró szavatosságú élelmiszerek vannak a hűtőben, mielőtt elmennek bevásárolni, és a boltban kezdenek el azon gondolkodni, mit is főzzenek. Ilyen esetben gyakran előfordul, hogy olyan élelmiszerek is belekerülnek a kosárba, amelyre igazából nincs is szükség – magyarázta Cseh. Az elnök hozzátette: a nem megfelelő tárolás, szállítás hozzájárulhat egy élelmiszer fogyasztási idejének csökkenéséhez. Például nyáron a melegben, ha a húst valaki egy-két órán keresztül nem hűtőtáskában viszi haza, akkor gyorsabban romlik meg.
A fagyasztó segít a spórolásban
Cseh szerint különösen sok élelmiszert dobnak ki a háztartások az ünnepek után, mert nem tudják pontosan előre megbecsülni a fogyasztásukat. – A maradékot érdemes lefagyasztani, ugyanis az olyan, mintha egy stopgombbal meghosszabbítanánk a szavatossági időt, hiszen kiolvasztás után ezeket az ételeket ugyanúgy meg lehet enni – tette hozzá az elnök.
Cseh kiemelte: az élelmiszer-pazarlásnak kulturális vetülete is van, ugyanis az élelmiszerek erkölcsi értéke alacsonyabb a fiatal generáció esetében, mint például a világháborút is átélő idősek körében.
Túl sok étel a tányéron
Déry Gábor, az Eurest Étteremüzemeltető Kft. beszerzési és minőségirányítási igazgatója elmondta, hogy egy étterem esetében az ételhulladékot három csoportba lehet sorolni: egy része előállítás során keletkezik, például a zöldségek tisztításakor, egy másik része „moslék”, vagyis az az étel, amely a vendégek tányérján maradt. A harmadik kategória pedig azokat a megmaradt adagokat takarja, melyeket aznap nem adtak el.

Az igazgató szerint, mivel az étlapon szereplő választékot nyitvatartási időben biztosítani kell, ezért gyakran előfordul, hogy az ételek néhány százaléka megmarad.
Nem jut el a rászorulókhoz– Nálunk a dolgozók jelképes áron megvásárolhatják és hazavihetik a pultban maradó érintetlen ételt, amivel el szeretnénk kerülni, hogy a cég által vásárolt nyersanyagokból többet főzzenek, vagy a vendégeknek szántszándékkal kevesebbet adjanak – fejtette ki Déry.
Az igazgató hangsúlyozta, hogy az el nem adott ételeket fel lehet a rászorulóknak is ajánlani, de a gyakorlatban a hiányos infrastruktúra, a szigorú élelmiszer-biztonsági szabályok és a tervezhetetlenség miatt sokszor erre nem kerül sor.
– A négy-öt órán keresztül a pultban tartott adagokat gyorsan hat fok alá kellene hűteni, és hűtőkocsival kéne például a hajléktalanszállásra szállítani, ahol akár tűzhellyel, akár egy mikrohullámú sütővel újramelegítve fogyaszthatóak lennének – mondta Déry.
Kutyaeledel és biogáz
A szakember hangsúlyozta, az éttermek az élelmiszer-hulladékot zárható, mosható tartályban gyűjtik, amelyet szolgáltatótól függően hetente két-három alkalommal 25–40 forintos kilónkénti áron szállítanak el. Hozzátette: az ár attól függ, hogy a maradékot valamilyen módon újra lehet-e hasznosítani, vagy meg kell semmisíteni.
Ha van a közelben bio-gázüzem, akkor tartályokban odaviszik az ételhulladék egy részét, amelyet később a fűtési energia termelésére használnak fel. A kisebb rész az európai törvényekkel összhangban környékbeli állatmenhelyekhez kerül.
A beszerzési igazgató végül megjegyezte, az egész folyamatot pontosan dokumentálni kell, sőt az étteremnek még az állatmenhellyel is külön szerződést kell kötnie, hogy később egy ellenőrzés során bizonyítani tudja: megfelelően kezelte a hulladékot, és nem a csatornába öntötte ki.
Világméretű pazarlás
A gabonából készült termékek 38, a megvásárolt zöldségek és gyümölcsök 42 százaléka, a hús 22 százaléka, a tej 20 százaléka végzi a szemetesben, illetve a lefolyóban az Egyesült Államokban, Kanadában, Új-Zélandon és Ausztráliában.
• 165 milliárd dollárnyi rtékű élelmiszert dobnak ki évente az Amerikai Egyesült Államokban.
• 89 millió tonna lelmiszer-hulladék képződik, amely lakosonként 180 kilogrammos „teljesítményt” jelent.
• Afrikában, él- és Délkelet-Ázsiában évi 8 kiló az egy főre jutó élelmiszer-hulladék.
(metropol)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése